Sioufas and Associates Law Firm is hiring a

Junior Financial Controller

Agios Ioannis Rentis, Greece
Full-Time

H Δικηγορική Εταιρεία Σιούφας & Συνεργάτες, η μεγαλύτερη εταιρεία στον κλάδο της, αναζητά για τα κεντρικά γραφεία στην Αθήνα, Οικονομικό Ελεγκτή (Jr).

Η Εταιρεία ταχύτατα αναπτυσσόμενη με ανθρώπινο δυναμικό 400 υψηλά εξειδικευμένων επαγγελματιών εξυπηρετεί ένα πελατολόγιο στο οποίο συγκαταλέγονται οι μεγαλύτερες ελληνικές και πολυεθνικές εταιρίες από όλους τους κλάδους της οικονομίας.

Η θέση αυτή, αναφέρεται στον Αναπληρωτή Διευθυντή της Διεύθυνσης Νομικών Υπηρεσιών, με σκοπό τη προετοιμασία των οικονομικών αποτελεσμάτων, των οικονομικών προβλέψεων και της ανάλυσης.

Αρμοδιότητες:

·      Συμμετέχει στις εβδομαδιαίες ενδο-τμηματικές συναντήσεις και προετοιμάζει τη μηνιαία παραγωγή στο πλαίσιο παρακολούθησης του Προϋπολογισμού (Budget) και της αντιπαραβολής/ συμφωνίας του με τα δεδομένα του Τιμοκαταλόγου (Pricelist)

·      Συμμετοχή στη συμφωνία /έλεγχο ορθότητας/ πληρότητας της μηνιαίας παραγωγής της Διεύθυνσης Νομικών Υπηρεσιών με ταυτόχρονη παραγωγή αναφορών, βάσει των καθορισμένων χρονοδιαγραμμάτων και προθεσμιών ολοκλήρωσης, καθώς και διενέργεια των απαιτούμενων διορθώσεων- επικαιροποιήσεων δεδομένων ή/και κανόνων όπου απαιτείται, σε συνεργασία με τα εμπλεκόμενα τμήματα/ Μονάδες,

·      Διενέργεια ελέγχων ορθότητας/ πληρότητας του Τιμοκαταλόγου (Pricelist), σε σχέση με τα Δεδομένα Ελέγχου (AroTRON) σε επίπεδο μήνα ή/και έτους, καθώς και διενέργεια των απαιτούμενων διορθώσεων- επικαιροποιήσεων δεδομένων ή/και κανόνων όπου απαιτείται, σε συνεργασία με τα εμπλεκόμενα τμήματα/ Μονάδες,

·      Συμμετοχή στην διαδικασία αποδελτίωσης των Συμβάσεων υφιστάμενων/ νέων πελατών και ανάλυση προδιαγραφών στη βάση του Τιμοκαταλόγου ,

·      Προετοιμασία μηνιαίων αναφορών διαχείρισης και άλλων ad hoc αναλύσεων / αναφορών σύμφωνα με τις απαιτήσεις διαχείρισης,

·      Άμεση συνεργασία με την Οικονομική Δ/νση της εταιρείας για τη διασφάλιση της ορθότητας και ακρίβειας των αποτελεσμάτων Παραγωγής,

·      Διασφάλιση ποιοτικού ελέγχου των καταχωρίσεων στο AroTRON σε αντιπαραβολή με τις παραχθείσες ενέργειες στον Τιμοκατάλογο (Pricelist),

·      Διεξαγωγή ανάλυσης αποκλίσεων για τον προϋπολογισμό και τις προβλέψεις.

·      Συμμετοχή στη διαδικασία κατάρτισης του ετήσιου προϋπολογισμού,

·      Συμμετοχή σε έργα / δράσεις βελτίωσης διαδικασιών/ συστημάτων, που άπτονται της τιμολόγησης των παρεχόμενων υπηρεσιών της Διεύθυνσης,

Δημιουργία και διατήρηση άριστων σχέσεων τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά σε όλα

Requirements

Απαραίτητα Προσόντα:

·      Πτυχίο Λογιστικής, Χρηματοοικονομικής, Οικονομικών Επιστημών

·      Αποδεδειγμένη σχετική εμπειρία 3-5 έτη

·      Άριστη γνώση MS Office και υψηλή επάρκεια στο Excel

·      Mεταπτυχιακές Σπουδές θα εκτιμηθούν

·      Εμπειρία στο σύστημα ERP θα θεωρηθεί πλεονέκτημα

Δεξιότητες και Χαρακτηριστικά Επαγγελματικής Προσωπικότητας

·      Ανεπτυγμένες δεξιότητες οργάνωσης και προτεραιοποίησης με ικανότητα διαχείρισης πολλαπλών εργασιών

·      Ικανότητα εργασίας κάτω από αυστηρές προθεσμίες

·      Εξαιρετικές δεξιότητες επικοινωνίας

·      Εξαιρετικές δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων και προσανατολισμένες στη λεπτομέρεια

·      Ισχυρές αναλυτικές, οργανωτικές και επικοινωνιακές δεξιότητες

Benefits

Η εταιρεία προσφέρει ελκυστικό πακέτο αποδοχών, εκπαίδευση και προοπτικές εξέλιξης σε ένα σύγχρονο, ευχάριστο και δυναμικό περιβάλλον εργασίας, συνεχή υποστήριξη και ανάπτυξη.

Please mention you found this job on AI Jobs. It helps us get more startups to hire on our site. Thanks and good luck!

Get hired quicker